FC Argeş – FC Botoşani, în prima etapă!

LPF a stabilit programul sezonului 2020 – 2021 din Liga 1. FC Argeş va începe noul sezon cu un meci pe propriul teren împotriva celor de la FC Botoşani. Cele mai grele partide pentru alb-violeţi sunt în etape 4, 5, 7 şi 10, când argeşenii vor întâlni FCSB, U Craiova, Astra Giurgiu şi CFR Cluj.

Argeşenii vor încheia prima parte a sezonului, cu un meci în deplasare împotriva Chindiei, partidă programată în week-end-ul 19-20 decembrie 2020. Alb-violeţii vor avea o vacanţă foarte scurtă. Returul campionatului este programat să înceapă pe 13-14 ianuarie 2021, ultima etapă a părții secunde a sezonului regulat, runda cu numărul 30, fiind programată în week-endul 10-11 aprilie.

16 echipe în noul sezon
FRF a anunţat încă de acum o săptămâna că noul sezon de Liga I va porni la drum cu mai multe formaţii, Comitetului Executiv aprobând mărirea numărului competitoarelor de la 14 la 16 echipe. Pe lângă cele 30 de runde din sezonul regulat, sistemul competiţional conţine şi o a doua etapă: Play-off cu 6 echipe care vor juca tur-retur şi Play-out cu 10 echipe care vor juca doar un meci între ele, după modelul implementat în sezonul 2019-2020 în Play-off-ul de la Liga 2. Deoarece în Play-out vor fi doar 9 jocuri, cinci echipe vor juca un meci în plus pe teren propriu. În următoarele trei sezoane (2020-2021, 2021-2022, 2020-2023) vor retrograda direct echipele ce vor termina Play-out-ul pe locurile 9 şi 10, iar locurile 7 şi 8 vor disputa un baraj de menţinere/promovare în Liga 1 în dublă manşă (tur-retur) cu ocupantele locurilor 4, respectiv 3, din Liga 2. Începând cu sezonul 2023-2024 vor retrograda direct locurile 9 şi 10 din Play-out, urmând ca locul 8 să dispute un baraj în dublă manşă cu locul 3 din Liga 2.

Din Play-out poţi ajunge în Europa
Pentru ca toate meciurile din Play-out să aibă miză sportivă, se va juca o finală între locul 1 şi locul 2 din grupa de Play-out. Câştigătoarea va avea şansa unui joc împotriva echipei clasate pe ultimul loc care permite participarea în Europa, pentru a stabili echipa care va juca în UEFA Europa League / UEFA Conference League.

Programul echipei FC Argeș:
Tur:

Etapa 1 (22 – 23 august 2020) FC Argeș – FC Botoșani

Etapa 2 (29 – 30 august 2020) Gaz Metan Mediaș – FC Argeș

Etapa 3 (12 – 13 septembrie 2020) FC Argeș – UTA Arad

Etapa 4 (19 – 20 septembrie 2020) FCSB – FC Argeș

Etapa 5 (26 – 27 septembrie 2020) FC Argeș – U Craiova

Etapa 6 (3 – 4 octombrie 2020) Sepsi OSK – FC Argeș

Etapa 7 (17 – 18 octombrie 2020) FC Argeș – Astra Giurgiu

Etapa 8 (24 – 25 octombrie 2020) Viitorul – FC Argeș

Etapa 9 (31 octombrie – 1 noiembrie 2020) FC Argeș – FC Voluntari

Etapa 10 (7 – 8 noiembrie 2020) FC Argeș – CFR Cluj

Etapa 11 (21 – 22 noiembrie 2020) Poli Iași – FC Argeș

Etapa 12 (5 – 6 decembrie 2020) FC Argeș – Dinamo

Etapa 13 (12 – 13 decembrie 2020) Clinceni – FC Argeș

Etapa 14 (15, 16, 17 decembrie 2020) FC Argeș – Hermannstadt

Etapa 15 (19 – 20 decembrie 2020) Chindia – FC Argeș

Retur:

Etapa 16 (13 – 14 ianuarie 2021) FC Botoșani – FC Argeș 

Etapa 17 (16 – 17 ianuarie 2021) FC Argeș – Gaz Metan

Etapa 18 (23 – 24 ianuarie 2021) UTA Arad – FC Argeș 

Etapa 19 (26, 27, 28 ianuarie 2021) FC Argeș – FCSB

Etapa 20 (30 – 31 ianuarie 2021) U Craiova – FC Argeș

Etapa 21 (2, 3, 4 februarie 2021) FC Argeș – Sepsi OSK

Etapa 22 (6 – 7 februarie 2021) Astra Giurgiu – FC Argeș

Etapa 23 (13 – 14 februarie 2021) FC Argeș – Viitorul

Etapa 24 (20 – 21 februarie 2021) FC Voluntari – FC Argeș

Etapa 25 (27 – 28 februarie 2021) CFR Cluj – FC Argeș

Etapa 26 (6 – 7 martie 2021) FC Argeș – Poli Iași

Etapa 27 (13 – 14 martie 2021) Dinamo – FC Argeș

Etapa 28 (20 – 21 martie 2021) FC Argeș – Clinceni

Etapa 29 (3 – 4 aprilie 2021) Hermannstadt – FC Argeș

Etapa 30 – (10 – 11 aprilie) FC Argeș – Chindia

Etapa 1 (22 – 23 august 2020)

  • Clinceni – CFR Cluj
  • Dinamo – Hermannstadt
  • Poli Iași – Chindia
  • FC Argeș – FC Botoșani
  • FC Voluntari – Gaz Metan Mediaș
  • Viitorul – UTA Arad
  • Astra Giurgiu – FCSB
  • Sepsi – U Craiova

Etapa 2 (29 – 30 august 2020)

  • Hermannstadt – Clinceni
  • Chindia – Dinamo
  • FC Botoșani – Poli Iași
  • Gaz Metan Mediaș – FC Argeș
  • UTA Arad – FC Voluntari
  • FCSB – Viitorul
  • U Craiova – Astra Giurgiu
  • CFR Cluj – Sepsi

Etapa 3 (12 – 13 septembrie 2020)

  • Clinceni – Chindia
  • Dinamo – FC Botoșani
  • Poli Iași – Gaz Metan Mediaș
  • FC Argeș – UTA Arad
  • FC Voluntari – FCSB
  • Viitorul – U Craiova
  • Astra Giurgiu – Sepsi
  • CFR Cluj – Hermannstadt

Etapa 4 (19 – 20 septembrie 2020)

  • FC Botoșani – Clinceni
  • Gaz Metan Mediaș – Dinamo
  • UTA Arad – Poli Iași
  • FCSB – FC Argeș
  • U Craiova – FC Voluntari
  • Sepsi – Viitorul
  • Chindia – Hermannstadt
  • Astra Giurgiu – CFR Cluj

Etapa 5 (26 – 27 septembrie 2020)

  • Clinceni – Gaz Metan Mediaș
  • Dinamo – UTA Arad
  • Poli Iași – FCSB
  • FC Argeș – U Craiova
  • FC Voluntari – Sepsi
  • Hermannstadt – FC Botoșani
  • Viitorul – Astra Giurgiu
  • CFR Cluj – Chindia

Etapa 6 (3 – 4 octombrie 2020)

  • UTA Arad – Clinceni
  • FCSB – Dinamo
  • U Craiova – Poli Iași
  • Sepsi – FC Argeș
  • Gaz Metan Mediaș – Hermannstadt
  • Astra Giurgiu – FC Voluntari
  • FC Botoșani – Chindia
  • Viitorul – CFR Cluj

Etapa 7 (17 – 18 octombrie 2020)

  • Clinceni – FCSB
  • Dinamo – U Craiova
  • Poli Iași – Sepsi
  • Hermannstadt – UTA Arad
  • FC Argeș – Astra Giurgiu
  • Chindia – Gaz Metan Mediaș
  • FC Voluntari – Viitorul
  • CFR Cluj – FC Botoșani

Etapa 8 (24 – 25 octombrie 2020)

  • U Craiova – Clinceni
  • Sepsi – Dinamo
  • FCSB – Hermannstadt
  • Astra Giurgiu – Poli Iași
  • UTA Arad – Chindia
  • Viitorul – FC Argeș
  • Gaz Metan Mediaș – FC Botoșani
  • FC Voluntari – CFR Cluj

Etapa 9 (31 octombrie – 1 noiembrie 2020)

  • Clinceni – Sepsi
  • Hermannstadt – U Craiova
  • Dinamo – Astra Giurgiu
  • Chindia – FCSB
  • Poli Iași – Viitorul
  • FC Botoșani – UTA Arad
  • FC Argeș – FC Voluntari
  • CFR Cluj – Gaz Metan Mediaș

Etapa 10 (7 – 8 noiembrie 2020)

  • Astra Giurgiu – Clinceni
  • Sepsi – Hermannstadt
  • U Craiova – Chindia
  • Viitorul – Dinamo
  • FCSB – FC Botoșani
  • FC Voluntari – Poli Iași
  • UTA Arad – Gaz Metan Mediaș
  • FC Argeș – CFR Cluj

Etapa 11 (21 – 22 noiembrie 2020)

  • Clinceni – Viitorul
  • Hermannstadt – Astra Giurgiu
  • Chindia – Sepsi
  • FC Botoșani – U Craiova
  • Dinamo – FC Voluntari
  • Gaz Metan Mediaș – FCSB
  • Poli Iași – FC Argeș
  • CFR Cluj – UTA Arad

Etapa 12 (5 – 6 decembrie 2020)

  • FC Voluntari – Clinceni
  • Viitorul – Hermannstadt
  • Astra Giurgiu – Chindia
  • Sepsi – FC Botoșani
  • U Craiova – Gaz Metan Mediaș
  • FC Argeș – Dinamo
  • FCSB – UTA Arad
  • Poli Iași – CFR Cluj

Etapa 13 (12 – 13 decembrie 2020)

  • Clinceni – FC Argeș
  • Hermannstadt – FC Voluntari
  • Chindia – Viitorul
  • FC Botoșani – Astra Giurgiu
  • Gaz Metan Mediaș – Sepsi
  • UTA Arad – U Craiova
  • Dinamo – Poli Iași
  • CFR Cluj – FCSB

Etapa 14 (15, 16, 17 decembrie 2020)

  • Poli Iași – Clinceni
  • FC Argeș – Hermannstadt
  • FC Voluntari – Chindia
  • Viitorul – FC Botoșani
  • Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaș
  • Sepsi – UTA Arad
  • U Craiova – FCSB
  • Dinamo – CFR Cluj

Etapa 15 (19 – 20 decembrie 2020)

  • Clinceni – Dinamo
  • Hermannstadt – Poli Iași
  • Chindia – FC Argeș
  • FC Botoșani – FC Voluntari
  • Gaz Metan Mediaș – Viitorul
  • UTA Arad – Astra Giurgiu
  • FCSB – Sepsi
  • CFR Cluj – U Craiova

Etapa 16 (13 – 14 ianuarie 2021)

  • CFR Cluj – Clinceni
  • Hermannstadt – Dinamo
  • Chindia – Poli Iași
  • FC Botoșani – FC Argeș
  • Gaz Metan Mediaș – FC Voluntari
  • UTA Arad – Viitorul
  • FCSB – Astra Giurgiu
  • U Craiova – Sepsi

Etapa 17 (16 – 17 ianuarie 2021)

  • Clinceni – Hermannstadt
  • Dinamo – Chindia
  • Poli Iași – Botoșani
  • FC Argeș – Gaz Metan Mediaș
  • FC Voluntari – UTA Arad
  • Viitorul – FCSB
  • Astra Giurgiu – U Craiova
  • Sepsi OSK – CFR Cluj

Etapa 18 (23 – 24 ianuarie 2021)

  • Chindia – Clinceni
  • Botoșani – Dinamo
  • Gaz Metan Mediaș – Poli Iași
  • UTA Arad – FC Argeș
  • FCSB – Voluntari
  • U Craiova – Viitorul
  • Sepsi OSK – Astra Giurgiu
  • Hermannstadt – CFR Cluj

Etapa 19 (26, 27, 28 ianuarie 2021)

  • Clinceni – Botoșani
  • Dinamo – Gaz Metan Mediaș
  • Poli Iași – UTA Arad
  • FC Argeș – FCSB
  • Voluntari – U Craiova
  • Viitorul – Sepsi
  • Hermannstadt – Chindia
  • CFR Cluj – Astra Giurgiu

Etapa 20 (30 – 31 ianuarie 2021)

  • Gaz Metan Mediaș – Academica Clinceni
  • UTA Arad – Dinamo
  • FCSB – Poli Iași
  • U Craiova – FC Argeș
  • Sepsi OSK – Voluntari
  • Botoșani – Hermannstadt
  • Astra Giurgiu – Viitorul
  • Chindia – CFR Cluj

Etapa 21 (2, 3, 4 februarie 2021)

  • Clinceni – UTA Arad
  • Dinamo – FCSB
  • Poli Iași – U Craiova
  • FC Argeș – Sepsi OSK
  • Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș
  • Voluntari – Astra Giurgiu
  • Chindia – FC Botoșani
  • CFR Cluj – Viitorul

Etapa 22 (6 – 7 februarie 2021)

  • FCSB – Clinceni
  • U Craiova – Dinamo
  • Sepsi – Poli Iași
  • UTA Arad – Hermannstadt
  • Astra Giurgiu – FC Argeș
  • Gaz Metan Mediaș – Chindia
  • Viitorul – Voluntari
  • Botoșani – CFR Cluj

Etapa 23 (13 – 14 februarie 2021)

  • Clinceni – U Craiova
  • Dinamo – Sepsi
  • Hermannstadt – FCSB
  • Poli Iași – Astra Giurgiu
  • Chindia – UTA Arad
  • FC Argeș – Viitorul
  • Botoșani – Gaz Metan Mediaș
  • CFR Cluj – Voluntari

Etapa 24 (20 – 21 februarie 2021)

  • Sepsi OSK – Clinceni
  • U Craiova – Hermannstadt
  • Astra Giurgiu – Dinamo
  • FCSB – Chindia
  • Viitorul – Poli Iași
  • UTA Arad – FC Botoșani
  • FC Voluntari – FC Argeș
  • Gaz Metan Mediaș – CFR Cluj

Etapa 25 (27 – 28 februarie 2021)

  • Clinceni – Astra Giurgiu
  • Hermannstadt – Sepsi
  • Chindia – U Craiova
  • Dinamo – Viitorul
  • FC Botoșani – FCSB
  • Poli Iași – Voluntari
  • Gaz Metan Mediaș – UTA Arad
  • CFR Cluj – FC Argeș

Etapa 26 (6 – 7 martie 2021)

  • Viitorul – Clinceni
  • Astra Giurgiu – Hermannstadt
  • Sepsi – Chindia
  • U Craiova – Botoșani
  • Voluntari – Dinamo
  • FCSB – Gaz Metan Mediaș
  • FC Argeș – Poli Iași
  • UTA Arad – CFR Cluj

Etapa 27 (13 – 14 martie 2021)

  • Clinceni – Voluntari
  • Hermannstadt – Viitorul
  • Chindia – Astra Giurgiu
  • Botoșani – Sepsi
  • Gaz Metan Mediaș – U Craiova
  • Dinamo – FC Argeș
  • UTA Arad – FCSB
  • CFR Cluj – Poli Iași

Etapa 28 (20 – 21 martie 2021)

  • FC Argeș – Clinceni
  • Voluntari – Hermannstadt
  • Viitorul – Chindia
  • Astra Giurgiu – Botoșani
  • Sepsi – Gaz Metan Mediaș
  • Craiova – UTA Arad
  • Poli Iași – Dinamo
  • FCSB – CFR Cluj

Etapa 29 (3 – 4 aprilie 2021)

  • Clinceni – Poli Iași
  • Hermannstadt – FC Argeș
  • Chindia – FC Voluntari
  • FC Botoșani – Viitorul
  • Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu
  • UTA Arad – Sepsi OSK
  • FCSB – U Craiova
  • CFR Cluj – Dinamo

Etapa 30 – (10 – 11 aprilie)

  • Dinamo – Clinceni
  • Poli Iași – Hermannstadt
  • FC Argeș – Chindia
  • Voluntari – Botoșani
  • Viitorul – Gaz Metan Mediaș
  • Astra Giurgiu – UTA Arad
  • FCSB – Sepsi OSK
  • Craiova – CFR Cluj

Ordinea echipelor după tragerea la sorţi:

  1. Academica Clinceni
  2. Dinamo București
  3. CSM Poli Iași
  4. FC Argeș
  5. FC Voluntari
  6. Viitorul Constanța
  7. Astra Giurgiu
  8. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
  9. Universitatea Craiova
  10. FCSB
  11. UTA Arad
  12. Gaz Metan Mediaș
  13. AFC Botoșani
  14. Chindia Târgoviște
  15. Hermannstadt
  16. CFR Cluj

Inscrie-te!

Daca devii un membru al familiei FC Arges poti afla primul ultimele noutati.