George Micle convocat la Naționala României Under 21!

Selecționerul Adrian Mutu a stabilit lotul de jucători pentru ultima partidă din preliminariile pentru EURO 2021. Partida cu Danemarca, programată marți, 17 noiembrie, pe stadionul Ilie Oană, din Ploiești, este meciul care poate asigura calificarea tricolorilor U21 la Euro 2021. Un succes în fața danezilor ar garanta prezența la Campionatul European de anul viitor. Meciul va începe la ora 20:30 și va fi transmis în direct de PRO TV și Radio România Actualități.

Printre cei 23 de jucători convocați de Adrian Mutu se regăsește și George Micle, portarul echipei FC Argeș.

Cei 23 de jucători din lotul U21 pentru meciul cu Danemarca:

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgoviște), George Micle (FC Argeș);

Fundași: Denis Haruț (FC Botoșani), Ștefan Vlădoiu (Universitatea Craiova), Alexandru Pașcanu (SD Ponferradina / Spania), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Denis Ciobotariu (CFR Cluj), Radu Boboc (FC Viitorul), Raul Opruț (Hermannstadt), Ricardo Grigore (Dinamo);

Mijlocași: Marius Marin (AC Pisa / Italia), Gabriel Simion (FCSB), Cătălin Itu (CFR Cluj),  Darius Olaru (FCSB), Ianis Hagi (Rangers/Scoția), Alexandru Mățan (FC Viitorul), Claudiu Petrila (Sepsi OSK), Olimpiu Moruțan (FCSB), Vlad Dragomir (Perugia / Italia);

Atacanți: Nicolae Carnat (CFR Cluj), George Cîmpanu (Universitatea Craiova), Valentin Costache (CFR Cluj).

Selecționerul Adrian Mutu a stabilit și o listă adițională de jucători, în cazul în care va fi nevoie de înlocuirea vreunuia dintre fotbaliștii convocați: Andrei Rațiu (Ado Den Haag / Țările de Jos), Ion Gheorghe (FC Voluntari), Mihai Velisar (Gaz Metan), Adrian Șut (FCSB), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Marco Dulca (Chindia Târgoviște), Carlo Casap (FC Viitorul).

Cum ne putem califica

Cele nouă câștigătoare ale grupelor, precum și cele mai bune cinci locuri doi se vor alătura gazdelor Ungaria și Slovenia la EURO. Meciurile din cele patru grupe ale competiției se vor desfășura între 24 și 31 martie 2021.

Echipele calificate mai departe din grupe, primele două clasate, vor lupta pentru titlul european în fazele eliminatorii programate în aceleași două țări, Ungaria și Slovenia, în perioada 31 mai – 6 iunie 2021.

Inițial, sistemul de calificare includea un play-off între 8 formații clasate pe locul secund în preliminarii, cu cele 9 câștigătoare ale grupelor și cel mai bun loc doi calificate direct la turneul final.

Clasamentul Grupei 8

Danemarca 9 8 1 0 20-7 25
ROMÂNIA 9 6 1 2 19-6 19
Ucraina 8 3 1 4 10-10 10
Finlanda 9 3 1 5 12-15 10
Irlanda de Nord 9 2 3 4 7-10 9
Malta 8 0 1 7 3-23 1

Programul tricolorilor U21 în preliminariile EURO 2021:

6 septembrie 2019: Ucraina – Finlanda 0-2, Irlanda de Nord – Malta 0-0
10 septembrie 2019: Ucraina – Malta 4-0, Finlanda – Irlanda de Nord 1-1,
Danemarca – România 2-1
10 octombrie 2019: Finlanda – Malta 4-0, Danemarca – Irlanda de Nord 2-1,
România – Ucraina 3-0
14 octombrie 2019: Finlanda – Danemarca 0-1, România – Irlanda de Nord 3-0
14 noiembrie 2019: România – Finlanda 4-1
15 noiembrie 2019: Ucraina – Danemarca 2-3
19 noiembrie 2019: Irlanda de Nord – România 0-0, Danemarca – Malta 5-1
4 septembrie 2020: Danemarca – Ucraina 1-1, Malta – Irlanda de Nord 0-2, Finlanda – România 1-3
8 septembrie 2020: Finlanda – Ucraina 0-2, Irlanda de Nord – Danemarca 0-1, Malta – România 0-3
9 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Finlanda 2-3, Ucraina – România 0-1, Malta – Danemarca 1-3
13 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Ucraina 1-0, România – Malta 4-1, Danemarca – Finlanda 2-1
14 noiembrie 2020: Malta – Ucraina
17 noiembrie 2020: Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca, Malta – Finlanda

sursa: FRF.ro

Inscrie-te!

Daca devii un membru al familiei FC Arges poti afla primul ultimele noutati.