Recap

Înfrângere la limită cu liderul campionatului
FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2(0-2)
Au marcat: Honciu(min.89) /Cicâldău(min.9), Koljic(min.15)
FC Argeș a pierdut cu 1-2 confruntarea de vineri seară, de pe propriul teren, cu Universitatea Craiova, liderul Ligii I, rezultat în urma căruia echipa noastră a rămas fără victorie și după etapa a 5-a din Casa Liga I. Foto: Gabriela Neacșu
Chiar dacă a pierdut acest joc, trupa pregătită de Ionuț Badea a dat o replică destul de bună oltenilor, mai ales în repriza secundă, când defensiva oaspeților a dat mai multe semne de slăbiciune. Oltenii au început excelent meciul și au deschis scorul după doar 9 minute prin Cicâldău. Mijlocașul a trimis cu capul în plasă din centrarea lui Vlădoiu iar oltenii confirmau deja statutul de mari favoriți ai acestui meci. Șase minute mai târziu, Koljic a majorat diferența după ce a primit o pasă cu călcâiul de la Cicâldău care a fost un servant perfect. Piteștenii puteau reduce din handicap până la pauză, însă atacantul Cephas Malele a ratat incredibil din fața porții din pasa lui Mușat. După revenirea de la cabine, FC Argeș a ieșit mai curajos la joc iar ocaziile de gol au început să se înmulțească la poarta lui Pigliacelli. Mușat a fost foarte aproape de a-și trece numele pe lista marcatorilor, însă portarul italian a reușit să respingă peste transversală. Pigliocelli a trebuit să se recunoască învins cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, când Honciu l-a executat cu un șut în forță, din colțul careului mic. Alb-violeții nu au reușit să egaleze și au rămas cu un singur punct acumulat în cinci etape, în timp ce Craiova are maximum de puncte.

Caseta tehnică:
FC Argeș: Croitoru – Tofan, Leca, Deslandes, Mușat – Prepeliță, Meza Colli(min.90 Năstăsie) – Grecu, Șerban(min.46 Șerban), Cozma (min.2 Blejdea – min.79 Deac) – Malele(min.79 Mediop).
Rezerve neutilizate: Greab, Gabi Matei, Turda, Mirică. Antrenor: Ionuț Badea
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Constantin, Bălașa, Bancu – Bic(min.82 Mateiu), Nistor, Cicâldău – Ivan(min.69 Mihăilă), Koljic(min.81 Tudorie), Baiaram(min.58 Bărbuț).
Rezerve neutilizate: Popescu, Papp, Acka, Vătăjelu, Screciu. Antrenor: Cristiano Bergodi
Arbitru: Lucian Rusandu
Arbitri asistenți: Marius Badea, Imre Bucsi
Arbitru rezervă: Marian Barbu
Observator de joc: Romulus Gabor