Recap

Învinși dintr-un penalty contestat!
Sepsi OSK – FC Argeș 1-0(0-0)
A marcat: Istvan Fulop(min.57 penalty)
FC Argeș a rezistat aproape o oră fără să să primească gol în confruntarea de sâmbătă după-amiază, din deplasare, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, pierdută de piteșteni cu 0-1. Unicul gol al partidei a fost marcat de Istvan Fulop în minutul 57, dintr-un penalty vehement contestat de oficialii alb-violeți. foto: Fekete Lehel
Dimitrov a centrat în careu de pe dreapta, Fulop a reluat cu capul spre poarta piteșteană, mingea l-a lovit în braț pe Meza Colli, iar centralul Horia Mladinovici a dictat lovitură de pedeapsă. Până la primirea golului, piteștenii făcuseră o repriză aproape perfectă din punct de vedere tactic și închiseseră destul de bine culuarele spre poarta lui Croitoru, chiar dacă pe faza ofensivă au fost destul de apatici și nu i-au creat probleme lui Niczuly. În primele 45 de minute ale întâlnirii, gazdele își trecuseră în cont câteva ocazii prin Purece și Nouvier, dar și o bară prin Vașvari. După primirea golului, FC Argeș a încercat să restabilească egalitatea, însă șuturile lui Robert Grecu, Meza Colli și Malele nu și-au atins ținta. În urma acestui rezultat, FC Argeș a rămas pe locul 15 al clasamentului, penultimul, cu 1 punct acumulat în 6 etape.
Caseta tehnică:
Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, B. Mitrea – Nouvier (Aganovic ’46), I. Fulop (Achahbar ‘78), Vaşvari, Dragomir (Purece ‘9), Ştefănescu – Golofca (L. Fulop ’78), Safranko. Antrenor: Leo Grozavu.
FC Argeş: Croitoru – G. Matei, Leca, Deslandes, Muşat – Meza Colli, Prepeliţă (Năstăsie ’67), Oprescu (Blejdea ‘1, Marakis ’67) – Grecu, Malele, Honciu (Deac’ 67). Antrenor: Ionuţ Badea.
Arbitru: Horia Mladinovici
Arbitri asistenți: Daniel Mitruți, Bogdan Gheorghe
Arbitru rezervă: Ionuț Coza
Observator joc: Constantin Tolea
Observator arbitri: Marian Dorobanțu.
Cartonaşe galbene: Vaşvari ’68, Golofca ’75 / Grecu ‘78.
Cum s-a marcat golul:
min.57: 1-0! Istvan Fulop transformă penalty-ul acordat cu mare ușurință de centralul Horia Mladenovici și deschide scorul!.